top of page

Cel projektu

Celem operacji jest opracowanie i wdroĆŒenie nowego sposobu ĆŒywienia cielaków poprawiającego dobrostan zwierząt hodowanych oraz ograniczającego metanogenezę w gospodarstwie rolnym. Efekt ten będzie związany z wprowadzeniem do paszy objętoƛciowej probiotycznych szczepów drobnoustrojów zdolnych do biosyntezy SCFA (w tym kwasu masƂowego i propionowego) oraz linolenowego. Nowy sposób postępowania dotyczyć będzie zarówno cieląt, jak i mƂodego bydƂa.

 

Obowiązująca w UE strategia „Od pola do stoƂu” jako element Zielonego Ɓadu uwzględnia wyzwania związane ze zrównowaĆŒonymi systemami ĆŒywnoƛciowymi i podkreƛla znaczenie związków między zdrowiem spoƂeczeƄstwa i zdrowiem planety. Z kolei raport z 2021 r. sporządzony w ramach Programu Ochrony Úrodowiska ONZ stwierdza, ĆŒe emisje gazów cieplarnianych od zwierząt gospodarskich (m.in. z przewodu pokarmowego) stanowi okoƂo jednej trzeciej emisji metanu. Istnieje więc ciągƂa potrzeba rozwijania agrotechnologii sprzyjających jednoczeƛnie ochronie ƛrodowiska naturalnego i klimatu, jak równieĆŒ poprawie efektywnoƛci produkcji rolnej. W potrzeby te wpisuję się strategia zwiększenia stopnia wykorzystania skƂadników odĆŒywczych pasz oraz poprawy dobrostanu zwierząt.

Celom tym sprzyja wdraĆŒanie nowoczesnych systemów ĆŒywienia, do których zalicza się TMR (Total Mixed Ration). Ć»ywienie takie, zapewnia podanie wszystkich skƂadników ĆŒywieniowych w jednej dawce w odpowiednim czasie. System tradycyjny ĆŒywienia bydƂa mlecznego nie daje kontroli nad jednorodnoƛcią struktury dawki pokarmowej, jest czasochƂonny i wymaga duĆŒych nakƂadów siƂy roboczej. Hodowca w tradycyjnym systemie ĆŒywienia staje przed wyzwaniem odpowiedniego dopasowania iloƛci pasz do zapotrzebowania zwierząt, bardzo często potrzeby produkcyjne przewyĆŒszają podaĆŒ paszy, wpƂywa to negatywnie na dodatni bilans energetyczny, co wiÄ…ĆŒe się ze stratą ekonomiczną gospodarstwa.

Nowoczesne systemy pozwalają na skarmianie pasz objętoƛciowych razem z treƛciwymi, zmniejsza się ryzyko segregowania przez stado, co wpƂywa pozytywnie na funkcjonowanie ĆŒwacza. RównieĆŒ zwiększona częstotliwoƛć pobierania paszy wpƂywa pozytywnie na stabilnoƛć pH w ĆŒwaczu, zmniejsza to prawdopodobieƄstwo wystąpienie chorób metabolicznych. TMR pozwala na peƂne zaspokojenie potrzeb pokarmowych zwierząt o danej wydajnoƛci, jak i równieĆŒ zwiększa moĆŒliwoƛć stosowania większej gamy pasz do skarmiania, dzięki temu moĆŒna zredukować koszt dawki pokarmowej. Przy inwestycji w wóz paszowy zmniejsza się pracochƂonnoƛć, a zwiększa wydajnoƛć i stabilnoƛć ĆŒywienia.

 

Wartoƛć przyznanej pomocy: 2 059 441 zƂotych.

​

​

bottom of page